انسان همان می شود که اغلب به آن فکر می کند. (کوروش کبیر)
خوش آمدید - امروز : چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸

مقاله ایی کامل در مورد مقایسه قابلیت های ویندوز ده و هشت

مقاله ایی کامل در مورد مقایسه قابلیت های ویندوز ده و هشت

2-start

همانطور که می دونید سیستم عامل جدید مایکروسافت یعنی Windows 10 در ۲۹ جولای منتشر شد و طبق آخرین آمار ما ۱۴ میلیون بار هم دانلود شده. خیلی جالبه که سیستم های مایکروسافت یکی در میان خوب از آب در می آیند. اگر یادتان باشد، ویندوز ویستا که دارای مشکلاتی بود و مردم نتوانستند آنطور که باید با آن ارتبازط برقرار گنند، اما بعد از آن ویندوز ۷ به بازار آمد و خاطرات بد ویستا را از ذهن کاربران پاک کرد.

بعد از آن ویندوز ۸ را داریم که طراحی منوی استارتش اصلا مورد توجه واقع نشد و بعد آن آنها آپدیت هایی چون ویندوز ۸٫۱ را برای این بازی بیرون دادند. با تجربه ای که این شرکت از ویندوز ۸ و ۸٫۱ داشت، اعلام کرد که آنها ویندوز ۹ را توسعه نمی دهند بلکه سیستم عاملی ارائه می دهند که غول تمامی ویندوز ها باشد و نام آن را ۱۰ گذاشتند. این بدین معنی است که هدف مایکروسافت، فراتر از یک سیستم عامل است که تنها بر روی آن نرم فزار نصب شود. حال امروز در قسمت بازی تک تاک سایت می خواهیم برای شما سیستم عامل ۸  و ۱۰ را مقایسه کنیم تا شما هم تفاوت را احساس کنید.

با توجه به اینکه هنوز هم بسیاری از کاربران در دنیا هستند که از ویندوز هایی چون XP و Seven استفاده می کنند، مایکروسافت در طراحی ویندوز ۱۰ از ویندوز های کلاسیک الهام گرفته است. این کار باعث می شود تا ما آن را از ویندوز ۸ بهتر بدانیم. با اینکه ویندوز ۱۰ همچنان در دست توسعه است، اما تفاوت های آن دقیقا با ویندوز ۱۰ دیده می شود. حال با هم به برجسته ترین تفاوت های این دو سیستم عامل می پردازیم:

[badge variation=”badge-info”]استارت منوی بسیار قدرتمند[/badge]

یک یاز مواردی که در ویندوز ۸ کاربران را ناراحت می کرد، دسکتاپ و منوی استارت این سیستم عامل بود، خود من به شخصه در منوی استارت این سیستم عامل گم می شدم و فقط دو ساعت به آن خیره می شدم تا یادم بیاد چی می خواستم ?

اما در ویندوز ۱۰ ، مایکروسافت می خواهد که کاربران با ترکیبی از XP و ۸٫۱  کار کنند. این در حالی است که آنها  هر دو سیستم عامل را حس می کنند. حالت منوی استارت در سیستم عامل جدید ریشه در ویندوزهای قدیمی مایکروسافت دارد  و با کاشی هایی که در منوی استارت ۸٫۱ میدیدیم ترکیب شده است.

این کاشی ها قابل حرکت هستند، یعنی می توانید آنها را به هر کجا از منوی استارت که خواستید drag کنید و حتی می توانید  سایز منوی استارت خود را تغییر دهید. مثلا در شکل زیر منوی استارت من با این اندازه بود

اما بعد از اینکه از طریق گوشه ی سمت راست، آن را درگ کردم به این شکل در آمد:

1-start

در کل می توان گفت که منوی استارت جدیدی در همه حالت قابل شخصی سازی است. کاشی های موجود در ویندوز ۱۰ دقیقا شبیه ۸ است، که در آن می توانید اطلاعات شخصی خود را مشاهده کنید.

نوار جستجو یا همان search Bar در منوی استارت بسیار قدرتمند تر از نسخه های قبلی ویندوز است.

serach

به محض اینکه شما شروع به تایپ کردن کلمه ای درون باکس آن می کنید، سیستم عامل شروع به یافتن نتایج جستجو برای موضوع شما در Local Machine و وب می کند!

[badge variation=”badge-info”]تغییرات App Store[/badge]

Windows Store

این برنامه یکی از اَپ های کاربردی است که برای Start ویندوز ۱۰ طراحی شده است. اما این امکان به طور مجتمع در ویندوز ۷ وجود نداشت. هدف مایکروسافت این بود که یک فروشگاه بسازد که برای همه ی کاربران قابل درک باشد، یعنی در واقع آوردن قابلیت های ویندوز ۸ همراه با احساس ویندوز ۷ که بسیاری از کاربران آن را در ارتقاء ویندوز ۸ از دست دادند.

Untitled

در ویندوز ۸ و ۸٫۱ ، اپلیکیشن ها از طریق Store نمایش داده می شد تا در صفحه نمایش. به همین علت ساخت یک حالت چند وظیفه ای برای آن بسیار سخت تر بود. از زمانی که مایکروسافت سعی کرد تا به زور صفحه نمایش های موبایلی را به مردم تحمیل کند، بسیاری از کاربران از دسکتاپ های کلاسیک محروم شدند. در ویندوز ۱۰ اپلیکیشن ها از Windows Store دانلود می شوند و داخل ویندوز هم قابل استفاده هستند. همچنین قابلیت چند دسکتاپ بودن در همان زمان باعث می شود تا کار با این سیستم عامل آسان تر باشد.

در واقع فروشگاه ویندوز همان است و هیچ تغییری نکرده . مطمئنا با پیشرفتهایی که در آن حاصل شده، حالت چند وظیفه ای در آن بیشتر حس خواهد شد. در ویندوز ۸ در حالت تمام صفحه ی برنامه ی Store راه های سازماندهی برنامه ی شما بسیار کم بود و این کار به سختی انجام می شد.

[badge variation=”badge-info”] Multiple desktops[/badge]

Task View

این قابلیت در ویندوز به شما در گسترش و مدیریت برنامه های اجرایی کمک بسیاری می کند. این قابلیت حتی در قابلیت چند دسکتاپ هم کاربرد دارد و شما به آسانی می توانید بین برنامه های فعال حرکت کنید.

از زمانی که سیستم عامل لینوکس و مک در خود قابلیت های چند دسکتلاپ بودن را قرار دادند، مایکروسافت از بری از پشتیبانی ها د مورد ویژگی های دسکتاپ خود تا به الان خود داری کرد. در این راستا آنها تصمیم گرفتند تا در Start Screen ویندوز ۸ طوری عمل کنند که استارتژی های سازمانی ویندوز بر روی تک دسکتاپ بودن متمرکز شود. در ویندوز ۱۰ شما می توانید به سادگی عمل حذف و اضافه را در محیط دسکتاپ خود انجام دهید و چند دسکتاپ مختلف داشته باشید. برای انجام این کار بر روی دکمه ی Task View که در شکل نشان داده شده کلیک کنید:

muti destop

سپس بر روی دکمه ی new Desktop کلیک کنید.

Image1a

در انتها هر برنامه ای را که خواستید به دسکتاپ جدید خود اضافه کنید. این قابلیت برای دسته بندی برنامه ها و دسترسی سریع به آنها بسیار مناسب است.

[badge variation=”badge-info”]بهبود Command Promt[/badge]

مطمئنا هر کاربری از این ابزار در ویندوز خود استفاده نمی کند. مایکروسافت همیشه در قبل خود جایی برای کاربران قدرتمند ویندوز دارد، در میان ابزار های توسعه و همچنین آنهایی که برای کاربران خاص تعبیه شده اند Command promt از همه مشهور تر است. این برنامه در ویندوز ۱۰ بسیار بهبود یافته است، اگر شما در قبل از آن استفاده نکردید، احتمالا تحت تاثیر قالیت های جدید قرار نخواهید گرفت. اما اگ شما قبلا از آن استفاده کردید در جریان باشیذ که بسیاری از گزینه های جدید و عالی به این برنامه ی کاربردی اضافه شده که در آن می توانید بهتر برنامه ها و دستورات را اجرا کنید.

در کل تفاوت های زیادی بین این دو سیستم عامل هست که اگر سایت بازی تاک آنها را برای شما منتشر کند، کشفیات شما در مورد این ویندوز دیگر هیچ لطفی نداره! ما قسمت های مهم را برای شما توضیح دادیم، شما هم می توانید این سیستم عامل جدید را بر روی کامپیوتر یا لپتاپتان نصب کرده و از آن لذت ببرید!

در انتها خدمت شما می گوئیم که بخشی از این سیستم عامل قدرتمند به گیمر ها اختصاص دارد. در واقع مایکروسافت در ویندوز ۱۰ برای همهی کاربران امکانات خوبی را فراهم کرده است. چه شما کاربر Game باشید، چه برنامه نویس باشد، چه هندس عمران باشید، تمامی امکانات در آن برای شما فراهم است.

مقاله ایی کامل در مورد مقایسه قابلیت های ویندوز ده و هشت